Polska Platforma Medyczna

Platforma jest efektem projektu realizowanego przez Śląski Uniwersytet Medyczny, współfinansowanego z funduszy unijnych pod nazwą „Polska Platforma Medyczna: portal zarządzania wiedzą i potencjałem badawczym”. Łączy i udostępnia dane dotyczące aktywności naukowej i potencjału badawczego ośmiu jednostek Medycznych: Uniwersytetów z Białegostoku, Gdańska, Katowic, Lublina, Szczecina, Warszawy i Wrocławia oraz Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.

Continue reading

GATUNKI TEKSTÓW NAUKOWYCH

Z pewnością wiele razy korzystałeś z różnych czasopism, publikacji, podręczników czy książek naukowych celem przygotowania się do zajęć, przedstawienia referatu czy pogłębienia wiedzy na interesujący Cię temat. Ale czy zastanawiałeś się, ile jest rożnych gatunków prac naukowych?
Proponujemy artykuł dr Zbigniewa Heleniaka, który przybliża, m.in definicje publikacji, artykułu kazuistycznego czy pisma o granty. 

Continue reading

PLATFORMA Z CZASOPISMAMI

Internet to nieocenione źródło informacji, a także darmowej literatury. Mamy to  szczęście, że żyjemy w czasach, kiedy książki i czasopisma są na wyciągnięcie ręki. Istnieje wiele internetowych baz przeszukujących źródła z naukowymi artykułami, czasopismami czy książkami. Duża ich część jest bezpłatna i anglojęzyczna. Dziś przedstawiamy polską cyfrową platformę czasopism naukowych. Jest to jedna z kilku takich platform dostępnych w Polsce, których zadaniem jest m.in. ułatwianie śledzenia bieżącego  piśmiennictwa naukowego.

Continue reading

PORTALE SPOŁECZNOŚCIOWE NAUKOWCÓW

Wiedzieliście, że naukowcy mają swoje portale społecznościowe? Największą popularnością cieszą się dwa: ResearchGate oraz Academia. Jakie są ich funkcje? Umożliwiają udostępnianie własnych prac i prowadzenie statystyk wyświetleń poszczególnych artykułów. Poza tym portale ułatwiają kontakt z autorami i pozwalają obserwować ich osiągnięcia badawcze. Rejestracja na takim portalu umożliwia uzyskanie pełnych wersji prac, do których dostęp poprzez bazy danych byłby płatny.

Continue reading

Nie komplikuj!

GOOGLE – Jak szukać, żeby znaleźć? (cz. 2)

Custom_google_search

Najważniejsze w wyszukiwaniu jest to, by go nie skomplikować. Do wyszukiwarki należy wpisywać podstawowe nazwy lub słowa. Można nie przejmować się pisownią, ponieważ Google sprawdza, co wpisujemy, i automatycznie wybiera najbardziej powszechną pisownię danego słowa, bez względu na to, czy napiszemy je poprawnie, czy nie. Continue reading